Mendelssohns Vierde en Beethovens Tripelconcert
Programma
- Louise Farrenc Ouverture no.1 op.23 e kl.t.
- Ludwig van Beethoven Concert voor piano, viool, cello en orkest op.56 in C gr.t. 'Tripelconcert'
- Felix Mendelssohn Vierde symfonie 'Italiaanse'
‘Superieur’, ‘adembenemend’ en ‘een onophoudelijke stroom van spiritualiteit, inventiviteit, passie en lyriek’. Het zijn maar een paar kreten die passeren in recensies over Beethovens Tripelconcert door het Van Baerle Trio. Of ze Beethovens kamermuzikale meesterwerk nu live of op de plaat spelen, het blijft een belevenis. Met Mendelssohns Italiaanse symfonie als stralende tegenhanger worden alle muzikale voelhoorns gekieteld.
Raadsel
Waarom Beethoven in 1803 zijn enige concert schreef voor meerdere instrumenten is nog steeds een raadsel. Beethovenbiograaf Anton Schindler beweert dat Beethoven het Tripelconcert schreef voor zijn destijds jonge leerling en latere steunpilaar aartshertog Rudolf. Een voor Beethovens doen eenvoudige pianopartij geflankeerd door veeleisende strijkerspartijen. De schijn bedriegt, want het concert bevat grootschalige kamermuziek op het hoogste niveau.
Veelgeprezen
Het Van Baerle Trio is na de veelgeprezen reeks opnamen van Beethovens pianotrio’s en diens Tripelconcert bijna synoniem met de componist. Niet alleen nationaal, maar ook internationaal. Een unicum. Pianist Hannes Minnaar, violist Maria Milstein en cellist Gideon den Herder hebben inmiddels zeer aansprekende solocarrières, maar weten ook hun in 2004 opgerichte trio al ruim twintig jaar op het hoogste niveau te handhaven.