Jörg Widmann (c) Marco Borggreve

Widmann en de laatromantiek

Programma

  • Jörg Widmann Trauermarsch (Nederlandse première)
  • Gustav Mahler Eerste symfonie 'Titan'

Trauermarsch – alleen al Jörg Widmanns titel herinnert aan Gustav Mahler. Maar bij hem is het niet altijd wat het lijkt.

Hannes Minnaar speelt Widmanns ontroerende treurmars
In 2014 schreef Jörg Widmann Trauermarsch voor piano en orkest. Het ontstond als bedrijfsongeval. Wat een vierdelig pianoconcert voor Yefim Bronfman en de Berliner Philharmoniker had moeten worden, werd een eendelig stuk op basis van de inleiding, die ook voor Widmann onverwacht uitgroeide tot een kolossale treurmars op basis van de dalende secunde die als treurmotief soms expliciet en soms verborgen het complete stuk beheerst. Bij een treurmars denk je aan Beethoven en Mahler – maar misschien niet aan de bijna weerloze intimiteit en soms ontroerende tederheid van de solopartij in dit stuk.

Dubbelzinnigheid bij Widmann en Mahler
Ook hier blijkt weer dat je titels bij Widmann nooit op hun woord moet geloven. Boven de pianopartij staat al in maat één, enkele maten voor het orkest 'plechtig en streng' van wal steekt: 'Laconiek, ietwat aarzelend.' Zo creëert Widmann direct de dubbelzinnigheid die Trauermarsch karakteriseert; een dialectisch spel van licht en donker, vitaal en gebroken. Net zo ironisch als de treurmars in Mahlers Eerste symfonie, die met zijn Vader-Jacobcanon en zijn intieme, lyrisch-melancholieke sfeer perfect op Widmanns meesterwerk aansluit.

Datum:
zaterdag 28 januari 2023
Tijd:
14:15 uur
Pauze:
Ja, inclusief pauze
Locatie:
Het Koninklijk Concertgebouw

Amsterdam
-
Grote Zaal

Uitvoerenden

Radio Filharmonisch Orkest
Ga naar de website
James Gaffigan (c) Vera Mann
James Gaffigan
Dirigent
Bekijk profiel
Hannes Minnaar (c) Simon van Boxtel
Hannes Minnaar
Piano

Binnenkort

zaterdag 16 mei 2026
NTR ZaterdagMatinee

Greenwood x Strootman: solo gitaar en solo viool

vrijdag 22 mei 2026
AVROTROS Vrijdagconcert

Mendelssohns Midsummer Night’s Dream

vrijdag 22 mei 2026
AVROTROS Vrijdagconcert

Mendelssohns Midsummer Night’s Dream

zondag 24 mei 2026
Het Zondagochtend Concert

Dromen van Shakespeare: Mendelssohns A Midsummer Night’s Dream

zondag 24 mei 2026
Het Zondagochtend Concert

Dromen van Shakespeare: Mendelssohns A Midsummer Night’s Dream

zaterdag 6 juni 2026
NTR ZaterdagMatinee

Akhnaten van Philip Glass

donderdag 11 juni 2026
Overige series

Pieces of Tomorrow – Mahler 2

vrijdag 12 juni 2026
AVROTROS Vrijdagconcert

Slotconcert: Karina Canellakis dirigeert Mahler 2

zaterdag 20 juni 2026

Chernobyl

maandag 6 juli 2026
Overige series

Brahms’ aangrijpende meesterwerk Ein deutsches Requiem

Blijf op de hoogte van alle concerten, media en nieuws